Boran Soyuyüce | Röportaj

EEC Electronics Satış Müdürü

1- Sizi tanıyabilir miyiz?
Ben Boran Soyuyüce. Elektronik cihazlar firmasında satış müdürü olarak çalışıyorum şu anda. İstanbul Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Daha önceki kariyerimde uluslararası firmalarda kategori yönetimi ve satın alma müdürlüğü pozisyonlarında çalıştım. Şu anda satış pozisyonundayım. Farklı bir gömlek. Yaklaşık üç yıldır hem yurt içi hem yurt dışı satış faaliyetlerini elektronik cihazlar firmasında ekibimle birlikte yürütmekteyim.

2- Çalıştığınız şirket hakkında ve içerisinde bulunduğu sektör hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?
Çalıştığım şirket acil aydınlatma üretimi yapan bir firma. Sadece acil aydınlatma üretimi yapıyoruz. Acil aydınlatma sektöründe özellikle Türkiye’de üretim yapan dört beş tane firma var. Bunların içerisinde lider konumda olduğumuzu söyleyebilirim. Bunun yanında firmamız ciddi anlamda ihracat yapıyor. Ciromuzun %40’a yakın bölümü ihracattan geliyor. Firmamız aydınlatma sektöründe ama özellikle aydınlatmadaki Led kullanımının artışıyla aydınlatma ve elektrik-elektronik birbirine çok dahil oldular. Bu sebepten birazcık aydınlatma, birazcık elektrik elektronik firması olduğumuzu söyleyebilirim. Acil aydınlatma ise aydınlatmanın çok küçük bir bölümü yani Türkiye’de çok ciddi bir aydınlatma üretimi ve tedariği var. Yurt dışından ve özellikle Uzak Doğu’dan ithal edilen ürünler var. Ayrıca Türkiye’de üretim yapan çok değerli aydınlatmacı firmaları var. Biz acil aydınlatma olarak bu pastanın çok küçük bir bölümünü temsil ediyoruz aslında.

3- Bu sektörde ve/veya departmanda çalışmaya nasıl karar verdiniz? Sahip olduğunuz hangi
özellikler bu seçimde etkili oldu?
Ben biraz tesadüfü olarak bu sektöre girmiş bulundum. Babamın firmanın ortaklarından ve kurucularından olması sebebiyle yurt dışı uluslararası firmalarda sürdürdüğüm kariyerimi bırakıp burada çalışmaya başladım. Bundan önceki kariyerimde yabancı firmalarda satın alma ve yurt dışı satış pozisyonlarında ve yurt dışı satın alma projelerinin yönetimi pozisyonlarında görev aldım. Böyle bir vizyonum olduğu için işin satış tarafını da kolaylıkla götürebiliyorum.

4- Sizce çalışılan alanın kendinize uygun olup olmadığını nasıl anlarsınız?
Çalışılan alan kişiye uygun değilse zaten kişi yaptığı işten mutsuz olacaktır ve devam etmeyecektir. Mutsuz olduğu bir işte insanlar çalışmak istemezler. Mutsuz olunan bir işte başarılı olma şansı da olmayacağı için işe devam etmek çok zor olacaktır. Ama şunu söyleyebilirim ki üniversitelerde kariyer günleri düzenleniyor. Orada bu süreçleri çok iyi bilen ve yöneten yerli ve yabancı kurumsal firmaların yetkilileri; genç arkadaşlarla görüşüyor, onlara bilgiler veriyor, hangi işin hangi mesleğin kendilerine uygun olduğunu nasıl bir kariyer planı yapmaları gerektiği konusunda onlara yol gösteriyor. Bu bağlamda bu tarz ön hazırlık çalışmalarına kariyer günlerine üniversite süresinde, üniversitede okurken dahil olurlarsa kendileri için ne tür mesleklerin daha uygun olacağını hangi mesleğin ne tür özellikler istediğini önceden görmüş olacaktır arkadaşlar ve ona göre kendileri bir seçim yapacaklardır. Ama bu seçim de nihai bir seçim değildir çünkü iş hayatına girdiğinizde çok farklı rüzgarlar, çok farklı değişkenler sizi beklediğinizden daha değişik yerlere de götürebilir.
5- Daha önce şu ankinden farklı bir sektör veya departmanda çalıştınız mı? Çalıştıysanız bu
değişikliğe sebep olan neydi?
Biraz önce de söylediğim gibi ben aslında on yıla yakın bir süre satın alma ve kategori yönetimi yaptım. Bu satışın tam tersi gibi bir pozisyon yani masada karşılıklı oturan iki pozisyon satın alma ve satış. Ama ben satın alma yaparken öğrendiğim ve satın alma yaparken uyguladığım birçok taktiği satış yaparken de kullanabiliyorum. Bence bu önemli bir şey, örneğin bir kalecinin santrafor olması gibi. Benim yaptığım satın alma aslında biraz da satış odaklı bir satın alma. Yani ben kategori yönetimini onun için dile getiriyorum. Kategori yönetimi demek mağazalarda perakendede veya çeşitli satış kanallarında satış yapacağınız ürünlerin tedariğini sağlamak demek. Yani bu sarf malzemesi olarak kullanılan ürünlerin satın almasını yapmaktan daha farklı. Dolayısıyla benim satın
alma yaparkenki ön koşulum da zaten satış odaklı olmaktı yani satacağım ürünleri almaktı. Dolayısıyla kariyerimi satın alma adı altında sürdürdüğüm zamanlarda da yine satışı düşünüyordum ve satış odaklıydım. Tabi şimdi tamamen sıcak satışın içindeyim. Bu biraz daha aktif olmayı biraz daha dinamik olmayı gerektiriyor. Dolayısıyla satış her zaman her işletmede her firmada para getiren, firmanın devamlılığını sağlayan bölüm olduğu için ve aynı zamanda müşteriyle birebir irtibat kurduğumuz bölüm olduğu için kritik ve önemli bir bölüm.

6- Sahip olduğunuz kariyerde bu aşamaya gelmek için neler yaptınız?
Bugüne kadar yaklaşık bir on beş yıllık profesyonel kariyerim olduğunu düşünüyorum. Bu aşamaya gelmek için çok klişe olacak belki ama çok çalıştım. Çalışmak gerçekten önemli. Bir şeyi istemek ve bir şeyi başarmak, insanın kariyerinde birtakım hedeflerinin olması bence önemli. Bence bu hedeflerin hayal olmaması için de bu hedefleri yerine getirecek donanımlara sahip olmak lazım. Bu donanım sadece üniversitede elde edilen bir donanım değil. İş hayatı başladığında da insanın bir şekilde kendini güçlendirmesi ve daha donanımlı hale gelmesi gerekiyor. Mevcut koşullarda çok rekabetçi bir yapı var ve kişinin başarılı olabilmesi için bilgi sahibi olması gerekiyor. Ben bilginin en güçlü silah olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla sürekli kendimizi güncel tutmalıyız. Sürekli bigi birikimimizi, vizyonumuzu geliştirmeliyiz. Mümkün olduğunca uluslararası platformda kendimize bir şeyler katmalıyız çünkü uluslararasına açılamayan yapılar hem kişi hem şirket bazında bunu söylüyorum çok uzun ömürlü değiller. Bu yüzden mümkün mertebe yabancı dil yabancı kültür öğrenilmeli ve o
kültürlerde nasıl o kültürlerin kendi içlerindeki iş dünyaları iş hayatları nasıl oluyor nasıl kararlar veriliyor yurtdışında sizin çalıştığınız bir müşteriniz veya bir partneriniz karar verirken neye önem veriyor önceliği ne bunları iyi biliyor olmamız lazım bence.

7- Çalıştığınız alanda kariyer sahibi olmak isteyenlere ne gibi tavsiyeler verirsiniz?
Bir önceki soruda cevaplar var. Ben sürekli kişinin kendini geliştirmesi, güncel tutması gerektiğini düşünüyorum çünkü iş hayatı çok dinamik ve hiçbir şey statik değil. Dolayısıyla siz statik olursanız, siz kendinizi yenilemezseniz değişen dünyaya adapte olamazsınız. O yüzden sürekli kendini geliştiren sürekli öğrenen ve sürekli farklı görevler almak isteyen ve bu konuda da iştahlı davranan gençlerin başarılı olacağına inanıyorum. Tabi iletişim de çok önemli. Firmaları ayakta tutan, firmaları ileriye taşıyan aynı zamanda ekip ruhu ve ekip ruhunun da iyi bir iletişimle çok ciddi ilişkisi var. Bu bağlamda iletişim yetenekleri ki bu sadece yabancı dillerdeki iletişim yetenekleri değil kendi dilimizde dekendimizi ifade etme şeklimiz bence çok önemli.