Cenk Erim Özsevim | Staj Deneyimi

Allianz Proje Stajı Deneyimi

-Merhabalar, sizi tanıyabilir miyiz?

İsmim Cenk, ODTÜ İşletme Bölümü son sınıf öğrencisiyim. Verimlilik Topluluğu’nda da dört sene boyunca görev yaptım. 

-Allianz şirketinde yapmış olduğunuz stajdaki görevinizden biraz bahseder misiniz?

Bir sigorta firmasının Sağlık-Anlaşmalı Kurumlar departmanındaydım. Görevim, şirketin anlaşmalı olduğu hastane, klinik, eczane ve doktorlarla iletişim kurmak ve gerekli prosedürlerin sağlıklı bir şekilde işlemesini sağlamaktı. Yeni müşterilerle anlaşma aşamalarında da yardımcı oluyordum.

-Staj sürecinde karşılaştığınız zorluklar nelerdi, bunları nasıl aştınız?

Stajım sürecinde Türkiye’nin her bölgesinden yaklaşık 1000 adet kuruluşla iletişime geçtim. Hepsinin farklı türde ihtiyaçları ve iletişim türleri oluyordu. Bazen konuştuğum insanların şivelerini bile anlamakta güçlük çektiğim oluyordu.

Sigorta şirketlerinin sağlık bölümlerinin tüm sözleşmelerinin bulunduğu arşivleri olur. Bu arşivi düzenli tutmak da benim görevimdi. Ciddi bir emek ve sabır işiydi.

 

-Yaptığınız staj boyunca size ne tür fırsatlar ve sorumluluklar verildi?

 

Her haftanın bir günü, stajyer arkadaşlarımla beraber sigorta sektörüyle alakalı eğitimler aldık. Hem geleneksel sigortacılık, hem de modern sigortacılık hakkında (big data, IoT vs.) bir çok şey öğrenme fırsatı buldum.

 

Aynı zamanda günlük işlerimi bitirdiğimde, şirketin diğer departmanlarını gezmeme izin veriliyordu. Çalışanların hepsi beni güler yüzlülükle ve anlayışla karşıladılar ve departmanlarını detaylı şekilde tanıttılar. Global bir firmanın nasıl işlediğini gözlerimle görme fırsatı buldum.

 

-Stajınızı yaptığınız Allianz şirketindeki stajyer alım süreçlerinden biraz bahsedebilir misiniz?

 

Diğer şirketlere benzerdi aslında. İnternet üzerinden başvuru, genel yetenek ve İngilizce testi, sonra da video mülakat aşamalarından geçtim.

 

-Staj yaptığınız RPO departmanında çalışmak isteyen bir kişide olması gereken özellikler nelerdir?

Bir stajyerin sadece şirketin yaptığı işe ilgili ve çalışmaya hevesli olması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle kısa dönem stajlarda, kimse size şirketin geleceğini ilgilendiren hayati bir projede görev vermek istemez. Rutin süreçlerin içinde bulunup, öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenmeye çalışmalısınız.

 

-Staj yaptığınız şirkette stajyer olmanın aynı şirkette işe alımda ne gibi avantajları var?

 

Eğer iyi bir iş çıkarırsanız, departmanınızdaki kişiler, işe başvurma sürecinde referans olabilirler. Bu da sizi benzer adayların önüne taşıyacaktır.

 

-Sizinle aynı deneyimi yaşamak isteyen arkadaşlarımıza staj konusunda bir tavsiyeniz var mıdır?

 

Gelecekte onları neyin beklediği hakkında fikirleri olması için staj yapmak gerçekten çok önemli. Gelecekte ne yapmak isteyebileceklerini öğrenmek için de, maksimum sayıda şirkette, minimum süreyle staj yapmalarını öneririm.