Hazar Kaan Acar | Röportaj

Borçelik Çelik Sanayi İhracat Satış Temsilcisi

1- Sizi tanıyabilir miyiz?

Merhaba, ben Hazar Kağan Acar, 2016 ODTÜ Endüstri ve VT mezunuyum. Bursalıyım, an itibariyle 24 yaşındayım. VT kariyerime 2012’de, yani 1.sınıfta iken başladım ve 2 sene aktif üye, 1 sene ATK Koordinatörü ve 1 sene de DDK Üyesi olarak bulundum. VT birimleri ile konuşacak olursak 5 YMG gördüm, hatta 4ünü düzenledim 😀

2- Çalıştığınız şirket hakkında ve içerisinde bulunduğu sektör hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

Borçelik Çelik Sanayi’de İhracat Satış Temsilcisi olarak çalışmaktayım. Borçelik Borusan Holding’e bağlı (50% Borusan 50% ArcelorMittal, çelik devi) 1990 yılında Türkiye’nin ilk özel sektör çelik üreticisi olarak kurulmuş bir şirket. Çelik sektöründe, yassı çelik üretimi yapmakta. Çelik sektörüne dair söyleyebileceğim şey, Türkiye’de oldukça önemli bir sektör olması ve Türkiye’nin dünya çelik üretiminde 7.-8. Sıralarda yer alması. Özellikle beyaz eşya, otomotiv, radyatör ve inşaat sektörlerinin en önemli hammaddelerinden biridir çelik.

3- Bu sektörde ve/veya departmanda çalışmaya nasıl karar verdiniz? Sahip olduğunuz hangi
özellikler bu seçimde etkili oldu? 

Açıkçası sektör hakkında hiçbir fikrim yoktu. Departman olarak İhracatı seçmemin nedeni ise net: dünyayı dolaşma şansı. Dünyanın her yerine ihracat yapan bir şirket Borçelik, ve ben de bu sayede değişik kültürler tanımış oluyorum. Mesela önümüzdeki ay Kolombiya ve Panama’yı ziyaret edeceğim.

4- Sizce çalışılan alanın kendinize uygun olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Bence bunu denemeden anlamak pek mümkün değil. İsteme/istememe durumunu ayrı tutuyorum kesinlikle ama çok bariz birkaç durum dışında denemeden emin olamaz insan diye düşünüyorum. Ben de şahsen satış için çok uygun olduğumu düşünmezdim, ama şu ana kadar büyük bir sorun yaşamadım.

5- Daha önce şu ankinden farklı bir sektör veya departmanda çalıştınız mı? Çalıştıysanız bu
değişikliğe sebep olan neydi?

Sadece otomotiv sektöründe 2 yaz staj yaptım.

6- Sahip olduğunuz kariyerde bu aşamaya gelmek için neler yaptınız?

Şu ana kadar çok büyük ve uzun bir kariyerim olmadı, o yüzden bu soruya cevap vermeyeyim 😀

7- Çalıştığınız alanda kariyer sahibi olmak isteyenlere ne gibi tavsiyeler verirsiniz?

Satış alanında, özellikle ihracat alanında çalışmak isteyenler için cevap basit: iletişim becerileri ve çok iyi derecede İngilizce. Bunlara ek olarak hızlı düşünüp karar verebilmek de müşteri ile yüz yüze konuşurken gerekli bir yetenek.

8- Verimlilik Topluluğu size kariyer planlamanızda ve kariyeriniz içerisinde ne gibi faydalar sağladı?

VT bana ilk profesyonellik deneyimlerimi kattı, özellikle iş/staj görüşmelerinde bu tecrübe tek başına size ilk aşamayı atlatıyor. İletişim, iş birliği yapma ve takım çalışması konusunda da çok yararını hissettim. Şöyle ki, sene içinde VT’de yaşamış olduğunuz bir sorun iş hayatında da aynı şekilde karşınıza çıkabiliyor mesela, bu deneyim sayesinde ne yapabileceğinizi tahmin ediyorsunuz. Ve tabi ki güzel insanlar.

9-ODTÜ size kariyer planlamanızda ve kariyeriniz içerisinde ne gibi faydalar sağladı?

ODTÜlü olmak hayatımda aldığım en iyi karar, kattıkları saymakla bitmez. Kısaca bir bakış açısı, bir hayat görüşü ve hızlı düşünebilme yeteneği kattı bana.