Olcay Karadayı | Röportaj

Türk Telekom Business Analyst

1-Sizi tanıyabilir miyiz?
Merhaba, ben Olcay. ODTÜ Endüstri Mühendisliği 2016 mezunuyum. Aynı zamanda topluluk ile bağlarından kopamayan bir Verimlilik Topluluğu üyesiyim
🙂 ODTÜlüler İçin Gelecek Planları proje liderliği ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde de bulundum.

2- Çalıştığınız şirket hakkında ve içerisinde bulunduğu sektör hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

Türk Telekom’da, Teknoloji Merkezi bünyesinde iş analisti olarak çalışıyorum. Telekomünikasyon sektörü her gün canlı olan, sürekli yeniliğe açık ve gelişmekte olan bir sektör. Her gün yeni çıkan teknolojileri, trendleri takip etmeyi gerektiren, hatta bunların ilerisine gitmeyi hedefleyen bir firmada çalışmak da benim için heyecan verici. Tabi aynı zamanda, kullanıcının da her dakika aktif olduğu ve her zaman daha yenisine, hızlısına, iyisine aç olduğu bir sektör olması sebebiyle bazı zorlukları da bulunuyor. Yıllarca müşterisi olduğunuz bir firmanın  bünyesinde çalışmak, kullandığınız teknolojinin arkasında nelerin olduğunu görmek çok farklı bir tecrübe oluyor 🙂 Sektöre ek olarak, kısaca “iş analizi”nden de bahsetmek isterim. “İş analizi”ni kısaca bir sistemin, işin, sürecin, vb. geliştirilmesi, iyileştirilmesi için en küçük parçalarıyla ayrıntılı şekilde incelenmesi olarak tanımlayabiliriz. Benim görevim de benzer şekilde kullandığımız çeşitli yazılımların, programların geliştirilmesi için analizin yapılması.

3- Bu sektörde ve/veya departmanda çalışmaya nasıl karar verdiniz? Sahip olduğunuz hangi özellikler bu seçimde etkili oldu?

Çocukluğumdan beri teknolojiyi ilgiyle takip eden ve innovatif bir sürecin bir parçası olmak isteyen biri oldum. Arkadaşlarımın bilgisayarı bozulduğunda, telefon alacağında arayıp fikir aldığı ilk kişi genelde ben olurdum 🙂 Ayrıca Verimlilik Topluluğu’nda da Ağ-Tasarım Komitesinin ilk iki yılında Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldım. Ama açık konuşmak gerekirse, üniversitede son yılıma kadar  telekomünikasyon sektörü aklımda pek yoktu 🙂 2016 yılının başında Career Plus Mühendislik Kampı’na katıldım. Bu etkinlikte Türk Telekom ve Vodafone’un mezun programlarının tanıtım sunumlarını izledim. O sunumları izlediğimde aklımda “Bu sektör aslında tam benlik” düşüncesi oluştu ve bu programlara başvurmaya karar verdim. Mezun olduğumda da kendimi elimde diplomam ile Türk Telekom’un kapısında buldum 🙂 Departman konusunda aslında başvururken net bir fikrim yoktu. Teknoloji ile iç içe olmak istiyordum, ancak satış, pazarlama, hatta organizasyonel gelişim, insan kaynakları gibi departmanlara da ilgim olduğunu düşünüyordum. Mülakat sürecinde karşılıklı olarak yaptığımız değerlendirmeler ile birlikte iş analizinin benim için uygun olduğu konusunda insan kaynaklarındaki arkadaşlar ile hemfikir olduk. Yaklaşık bir yıllık çalışma süresince edindiğim tecrübeye dayanarak, hem kullanılan yazılımın teknik detaylarını ve kullanım amaçlarını bilmeyi, hem de kullanıcı ile iyi bir iletişim kurmayı gerektiren bir iş süreci olması nedeniyle verdiğimiz kararın doğru olduğunu düşünüyorum.

4- Sizce çalışılan alanın kendinize uygun olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Öğrencilik sürecinde hepimizin farklı hayalleri oluyor. Birçok kez “Kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz” sorusuyla karşılaşıp belki de her defasında farklı bir yanıt veriyoruz. Ama çoğu zaman verdiğimiz yanıt gerçekten bize uygun mu ya da 5 yıl sonra orada olmayı hala istiyor olacak mıyız bunu bilmiyoruz. Geride kalan 14 aya baktığımızda da iş değiştiren ya da yeni iş arayan arkadaşlarımın sayısı az değil. Bu da bizlere seçimlerimizi doğru yapmanın önemini gösteriyor diye düşünüyorum. Öğrenciler arasında bir de trend sorunu bulunuyor. Endüstri Mühendisliğini örnek gösterecek olursak, birçok öğrenci FMCG ya da Danışmanlık sektörlerinde çalışmak istediğini söylüyor, 5 yıl sonra kendini bu sektörlerden birinde bir firmada görüyor. Detaylı olarak baktığınızda ise aslında birçoğu bu iki sektöre de uygun kişiler değil. Bazıları üretimde çok mutlu olabilecek kişiler, bazıları girişimci ruhlu, bazıları ise pazarlama departmanı için tüm yetkinliklere sahip ama danışmanlık trendine kapılıp yanlış tarafa yöneliyor. Kendimizi tanımak bu noktada ön plana çıkıyor. Bu soruya en doğru yanıtı verebilmek için bence staj dönemlerini iyi değerlendirmek ve kendimizi tanımaya önem göstermek gerekiyor. Öğrencilik ve iş arama sürecime baktığımda, birbirine benzer 3 staj ve bu stajlarla taban tabana zıt topluluk görevleri bulunuyor. Otomotiv ve otomotiv yan sanayii sektöründe üretim departmanlarında çeşitli stajlar yaptım. Bu stajlarımdan birinde üretimden sıkılıp süreç analizi ve üretimde kullanılan yazılımlar üzerine çalışmalar yürüttüm. Toplulukta aldığım görevler ise üretim sektöründen uzak, proje yönetimi, süreç ve iş geliştirme odaklı, biraz da satış ve pazarlama içeren görevlerdi. Bunların hepsini bir araya getirerek değerlendirdiğimde, kendimi üretim sektöründe, bir fabrikada çalışırken değil, iletişim odaklı bir pozisyonun bana daha uygun olacağını gördüm. Şu anda da doğru karar verdiğimi düşünüyorum.

5- Daha önce şu ankinden farklı bir sektör veya departmanda çalıştınız mı? Çalıştıysanız bu değişikliğe sebep olan neydi?

Bir önceki soruda detaylı bahsettim aslında. Henüz çalışma tecrübemin de bir yıl olduğunu düşünürsek bu soruyu kaldırabiliriz bence 🙂

6- Sahip olduğunuz kariyerde bu aşamaya gelmek için neler yaptınız?
Geçen yıl mezun olduğumu düşünürsek aslında kariyer olarak çok fazla bahsedecek bir şey yok
🙂 Ancak istediğim işi seçme konusunda önceki sorularda verdiğim yanıtları tekrarlayabilirim. Stajlarımı iyi değerlendirmek ve toplulukta görev alarak kendimi tanımak, tecrübe edinmek bu noktaya gelmemdeki en büyük etkenler diyebilirim. Özellikle de derslere ilgisi düşük olan, çok düşük bir ortalama ile mezun olan biri olarak, farklı tecrübeler önem kazanıyor.

7- Çalıştığınız alanda kariyer sahibi olmak isteyenlere ne gibi tavsiyeler verirsiniz?

Teknolojiye ilgisi olan, bir şeyleri geliştirmeyi, yenilikler üzerine akıl yürütmeyi seven herkese bu alanı tavsiye edebilirim. Ayrıntılı bir yazılım bilgisi olmadan da bu alana ilgi duyuyorsanız bu sektörde başlayabilir, zamanla kendinizi yazılım konusunda da geliştirebilirsiniz. Hep söylenir ama bir kez de ben tekrar edeyim, iletişim becerisinin iş hayatındaki yerini göz ardı etmemek de başarılı olmak için en önemli adımlardan biri.

8- Verimlilik Topluluğu size kariyer planlamanızda ve kariyeriniz içerisinde ne gibi faydalar sağladı?

Verimlilik Topluluğu çok büyük, geniş bir yelpazeye sahip bir topluluk. İş ve kariyer topluluğu olmanın yanı sıra hem sosyal sorumluluk aktiviteleri, hem de kültürel aktiviteler ile kendinizi geliştirme olanağı sağlıyor. Günümüzde herkesin dilinde olan “Networking” birçok öğrenci için önceleri arkadaş çevresi olarak görülürken, Verimlilik Topluluğu hem öğrenci arkadaşlarımdan, hem de iş dünyasından profesyonel bir iletişim ağı oluşturma konusunda benim için çok büyük katkı sağladı. Topluluk sayesinde birçok farklı firmada ve birçok farklı departmanda kişi ile tanışma fırsatı buldum ve kariyerime yön verme aşamasında bu kişilerle yaptığım görüşmelerin, onların kariyer öykülerinin desteğini aldım. Türkiye’den sadece birkaç öğrencinin katılabildiği uluslararası konferanslara katıldım, bu etkinliklerde farklı hikayeler dinledim. Hatta bu etkinliklerde tanıştığım kişiler aracılığı ile bazı iş olanakları da karşıma çıktı. İletişimin yanı sıra, etkinliklerin planlama aşamasında görev almak proje yönetimi, risk analizi ve risk yönetimi gibi konularda tecrübe edinmemi sağladı. Gerek mülakat süreçlerinde, gerek işe girdikten sonra karşılaştığım bazı zorlukların üstesinden topluluktaki görevlerimden edindiğim tecrübeden yararlanarak geldim. Topluluğun bana katkılarını saymakla bitiremem diye düşünüyorum 🙂 Tüm öğrenci arkadaşlarıma öğrencilik yıllarını bu tarz topluluklarda, özellikle de Verimlilik Topluluğu’ndakendilerini geliştirerek değerlendirmelerini öneririm 🙂